Friday, March 29, 2024

Latest Posts

Τσιτσιπάς – Τελικός ATP 500 Αμβούργο: Έφτασε στην πηγή και δεν ήπιε νερό

Ο Έλληνας τενίστας έφτασε πιο κοντά από ποτέ στον παρθενικό ΑΤΡ 500 τίτλο της καριέρας του, όμως έπαθε ένα πρωτόγνωρο blackout και ηττήθηκε στον τελικό του Αμβούργου από τον Αντρέι Ρούμπλεφ.

Μετά από δυο ώρες και 21 λεπτά σπουδαίας μάχης, ο Ρώσος επικράτησε με 6-4, 3-6, 7-5 και πανηγύρισε τον 5ο τίτλο της καριέρας του και 3ο μέσα στο 2020, ξεσπώντας σε κλάματα συγκίνησης, μετά τη λήξη του αγώνα.

Ο Στέφανος αφού επέστρεψε από σετ πίσω και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στο decider (3-5), μεταμορφώθηκε προς το χειρότερο και γνώρισε μια ήττα που θυμίζει αρκετά σε εκείνη που γνώρισε νωρίτερα φέτος στο US Open, από τον Μπόρνα Τσόριτς.

Ο Ρούμπλεφ κέρδισε τους 16 από τους τελευταίους 19 πόντους του ματς, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο δηλαδή την ανισορροπία στο παιχνίδι του Στέφανου και έφτασε δίκαια στον παρθενικό τίτλο της καριέρας του, σε τουρνουά της σειράς ΑΤΡ 500.

Για ενημέρωση με όλες τις τελευταίες ειδήσεις και ειδικές ανακοινώσεις.