Friday, April 19, 2024

Latest Posts

Super League: Στους 8 του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός – Πρόκριση για ΠΑΟΚ, ΑΕΚ. Αρη, Βόλο

Ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Ολυμπιακός νίκησε τον Παναιτωλικό με 3-0 στο Αγρίνιο και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου. Βήμα πρόκρισης έκαναν και ο ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ, ο Άρης και ο Βόλος. Στη Λάρισα, ο Ιταλός Φέστα διαδέχθηκε τον Γιάννη Τάτση στην τεχνική ηγεσία.

Ο Ολυμπιακός συνδύασε στο Αγρίνιο την παρουσία του ουσιαστικά στα προημιτελικά του Κυπέλλου, με τη νίκη 3-0 επί του Παναιτωλικού, με τη χρήση παικτών με μικρό χρόνο συμμετοχής. Μπρούμα, Βρουσάι και Σισέ έδωσαν διαδικαστικό χαρακτήρα στη ρεβάνς με τα γκολ που σημείωσαν, ενώ κυρίως οι Ανδρούτσος και Πέπε έδειξαν έτοιμοι να βοηθήσουν άμεσα.

Ο ΠΑΟΚ σάρωσε την ΑΕΛ με 5-0, κλειδώνοντας κι αυτός το εισιτήριο της 8άδας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν φανερά το μυαλό τους στο πρωτάθλημα και ο νεαρός Τζόλης με δύο γκολ παράσυρε σε τρελό ρυθμό τους συμπαίκτες του, πριν ανοίξει προσωπικό λογαριασμό και ο Τσέχος Κρμέντσικ στο 47. Στο 55 ήταν η σειρά του Ίνγκασαον για ένα ακόμη γκολ, ενώ το σκορ ολοκληρώθηκε στο 74, με χατ τρικ του Τζόλη που πήρε ως έπαθλο την μπάλα σπίτι του.

Η ΑΕΚ παρά το γρήγορο γκολ του Σιμάνσκι στο 7ο λεπτό δεν εκμεταλλεύτηκε όσες ευκαιρίες δημιούργησε στην άμυνα του Απόλλωνα, αλλά τελικά «καθάρισε» και αυτή το ματς στο 87 με το γκολ του Λιβάι Γκάρσια, που είχε μπει αλλαγή.

Σαφές προβάδισμα πρόκρισης για τον Άρη στο Βικελίδης με το 2-0 επί του Αστέρα Τρίπολης με τους Μαντσίνι και Μπερτόγλιο να είναι οι πρωταγωνιστές και σκόρερς των κίτρινων.

Νίκη με το ίδιο σκορ και για τον Βόλο απέναντι στον ΟΦΗ, με γκολ από το σουτ του Μαρτίνες και του Μήτογλου από κοντά, μετά το δοκάρι σε φάουλ του Νίνη, όλα στο δεύτερο ημίχρονο.

Για ενημέρωση με όλες τις τελευταίες ειδήσεις και ειδικές ανακοινώσεις.