Thursday, April 18, 2024

Latest Posts

Πολύτιμη νίκη η «Ελαφρά Ταξιαρχία»

Ο Απόλλων Σμύρνης πήρε τη νίκη στο «Γεώργιος Καμάρας» από τον Παναιτωλικό με 1-0 για την 26η αγωνιστική της Super League, την τελευταία για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς χάρη σε τέρμα του Σλίβκα στο 63΄ σε ένα ματς που είχε αρκετές καλές φάσεις και δυναμική. Πλέον οι δύο ομάδες μπαίνουν στα playout, όπου θέλουν να αποφύγουν τις τελευταίες θέσεις, με τον Απόλλωνα βέβαια σε πολύ καλύτερη κατάσταση, ενώ η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα έχει σαφώς πιο δύσκολο έργο.

Οι ομάδες είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες να σκοράρουν στο πρώτο ημίχρονο. Ο Απόλλωνας με τους Μπεντινέλι (σουτ) στο 10΄, Τσιλούλη (κοντινή κεφαλιά) στο 33΄και Ντάουντα (επίσης κεφαλιά από κοντά) στο 38΄ και ο Παναιτωλικός με τον Μάζουρεκ (μακρινό σουτ άουτ) στο στο 26΄και Ντάλσιο (σουτ) στο 27΄).

Η τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου ήταν για τον Απόλλωνα και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Μπεντινέλι η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Μελίσσα.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Παναιτωλκικός μπήκε πιο ειθετικά και δημιούργησε κάποιες καλές φάσεις. Στο 48΄ εκτέλεση φάλουλ του Μάζουρεκ έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βέρχουλστ, ενώ στο 55΄ και στο 56΄ ο Ματσόλα δεν κατάφερε να σκοράρει από καλές θέσεις.

Ο Απόλλωνας βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 63΄με τον Σλίβκα, ο οποίος μετά από εξαιρετική μεταβίβαση του Μπεντινέλι  πλάσαρε σωστά από το ύψος του πέναλτι.

Ο Παναιτωλκικός προσπάθησε να φθάσει στην ισοφάριση, κι έχασε κάποιες ευκαιρίες, όπως στο 70΄με τον Μάζουρεκ που δεν κατάφερε να βρει την μπάλα όπως θα ήθλε από καλή θέση, αλλά και στο 90΄ με δυνατό σουτ του Ντίας από το ύψος της μεγάλης περιοχής, το οποίο απέκρουσε ο Βέρχουλστ.

Διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας)
Κίτρινες κάρτες: Μπαξεβανίδης – Βάντερσον