Friday, April 19, 2024

Latest Posts

ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 1-0: Ο Άκπομ λύτρωσε τον «Δικέφαλο» στο 90+1’!

Ο ΠΑΟΚ με γκολ του Άκπομ στο 90+1’ κέρδισε με 1-0 τον μαχητικό ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα και μπήκε με το δεξί στα πλει-οφ! Τεράστια ευκαιρία του Περέα για το 1-1 στο 90+5′, σοβαρός τραυματισμός για Μιχαηλίδη.

Σε ένα φινάλε-θρίλερ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα και ξεκίνησε με νίκη την πορεία του στα πλει-οφ, διατηρώντας τη διαφορά από την κορυφή στο -12 ενώ ξέφυγε με +9 από την 3η ΑΕΚ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι, που δεν είχαν στον πάγκο τον Μεταξά, καθώς είναι κλινήρης στο σπίτι του, έφυγαν με άδεια από την Τούμπα και παρέμειναν στο -5 από τον 4ο Άρη.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πέταξε στα σκουπίδια το πρώτο μέρος, στην επανάληψη ανέβασε ρυθμούς αλλά δεν κατάφερε να νικήσει σε τρεις περιπτώσεις τον Λοντίγκιν και στο 88’ ο ΠΑΣ «άγγιξε» το 0-1 μετά από στατική φάση. Οι Θεσσαλονικείς γλίτωσαν και στο 90+1’ πήραν το τρίποντο με κοντινή κεφαλιά του Άκπομ, πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα του ΠΑΣ. Οι Ηπειρώτες θα μπορούσαν πάντως να πάρουν το βαθμό στο 90+5’ με τη μεγάλη ευκαιρία του Περέα, ο οποίος αστόχησε από θέση βολής.

Εκτεταμένο ροτέισον από Λουτσέσκου

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε όπως αναμενόταν σε εκτεταμένο ροτέισον, έχοντας στο μυαλό του τη ρεβάνς της Πέμπτης στην Γανδή. Ενδεικτικό ότι σε σχέση με την ενδεκάδα στο πρώτο ματς με τους Βέλγους, μόλις δύο παίκτες ξεκίνησαν βασικοί απέναντι στους Γιαννιώτες, ο Κούρτιτς που είναι τιμωρημένος στη ρεβάνς και ο Μπίσεσβαρ.

Φτωχό σε φάσεις το πρώτο μέρος, άσχημος τραυματισμός για Μιχαηλίδη

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα μάλλον θα ξεχαστεί γρήγορα, αφού ο ΠΑΟΚ είχε μεν την υπεροχή αλλά αυτή ήταν φλύαρη, αδυνατώντας να δημιουργήσει αξιόλογες ευκαιρίες για γκολ απέναντι σε έναν καλά στημένο ΠΑΣ Γιάννινα. Οι Θεσσαλονικείς κατέγραψαν δύο τελικές στο πρώτο εξάλεπτο με σουτ του Ζαμπά (1’) και τακουνάκι του Σουάρες (6’) που δεν προβλημάτισαν τον Λοντίγκιν, ενώ στο 17’ έχασαν με σοβαρό τραυματισμό τον Μιχαηλίδη, ο οποίος χάνει σίγουρα τη ρεβάνς με την Γάνδη ενώ εκφράζονται φόβοι ακόμη και για μεγάλη ζημιά στον χιαστό.

Το παιχνίδι είχε πολύ αργό ρυθμό και η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 36’ με τον Τσόλακ να κάνει κακό τελείωμα από καλή θέση, με αποτέλεσμα ο Λοντίγκιν να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη φάση ενός φτωχού πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο ο ΠΑΟΚ δεν ανησύχησέ τον ΠΑΣ ενώ οι Ηπειρώτες, όντας προσηλωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα, δεν κατέγραψαν σουτ στην εστία.

Ο Λοντίγκιν κράτησε «όρθιο» τον ΠΑΣ

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Λουτσέσκου προχώρησε σε διπλή αλλαγή, ρίχνοντας τους Σβαμπ και Μιτρίτσα αντί των Σοάρες και Μουργκ. Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο παιχνίδι και στο 64’ είχαν την πρώτη σημαντική ευκαιρία , με τον Μιτρίτσα να κάνει το σουτ, τον Λοντίγκιν να μην μπλοκάρει τη μπάλα, αλλά στην συνέχεια να διώχνει τη νέα προσπάθεια του Ζαμπά. Ο γκολκίπερ του ΠΑΣ χρειάστηκε να επέμβει ξανά στο 70’ αποκρούοντας το απευθείας φάουλ του Κούρτιτς, ενώ στο επόμενο λεπτό έκανε νέα μεγάλη επέμβαση σε κοντινό σουτ του Ζαμπά, κρατώντας το μηδέν.

Γλίτωσε το 0-1 στο 88’ και λυτρώθηκε με Άκπομ στο 90+1’

Λίγα λεπτά νωρίτερα ο Λουτσέσκου είχε περάσει τον Άκπομ αντί του Τσόλακ, ενώ στη συνέχεια φρέσκαρε ακόμα περισσότερο την επίθεση του βάζοντας στο ματς τον Ζίβκοβιτς αντί του Μπίσεσβαρ. Από την πλευρά του ο Στάικος απάντησε με την είσοδο του Λώλη αντί του Μπρένερ, ενώ εν συνεχεία πέρασε τον Παντελάκη σε ρόλο επιθετικού αντί του Μορέιρα.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει την κατοχή αλλά δυσκολεύονταν να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του ΠΑΣ και στο 88’ οι Ηπειρώτες έφτασαν μια «ανάσα» από το γκολ, με τον Ντομίνγκες να αστοχεί με κεφαλιά από θέση βολής έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Οι «ασπρόμαυροι» γλίτωσαν το 0-1 και στο 90+1’ έφτασαν στο πολυπόθητο γκολ. Ο Ζίβκοβιτς που στα τελευταία λεπτά έβρισκε αρκετούς χώρους από δεξιά, έκανε το γέμισμα προς το δεύτερο δοκάρι για τον Ζαμπά, αυτός έκανε τη σέντρα και ο Άκπομ με κεφαλιά ανενόχλητος έκανε το 1-0.

Πέταξε την ευκαιρία ο Περέα

Στα εναπομείναντα λεπτά, ο ΠΑΣ βγήκε μπροστά στην αναζήτηση της ισοφάρισης και στο 90+5’ είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Περέα, ο οποίος μόνος του εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα και ο ΠΑΟΚ επέκτεινε σε 15 παιχνίδια το αήττητο σερί του στο πρωτάθλημα, λίγες μέρες πριν το ιστορικό παιχνίδι με την Γάνδη στο Βέλγιο. Στον αντίποδα, ο ΠΑΣ έχασε την ευκαιρία για να φύγει με βαθμό από την Τούμπα, όμως η ήττα του Άρη στο «Γ. Καραϊσκάκης» τον διατηρεί στο -5 από την 4η θέση.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιιτς, Σάστρε, Μιχάι, Μιχαηλίδης (17’ Κρέσπο), Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Σοάρες, Μουργκ (46’ Μιτρίτσα), Μπίσεσβαρ (73’ Α. Ζίβκοβιτς), Ζαμπά, Τσόλακ (66’ Άκπομ).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος, Εραμούσπε, Κάργας, Γκαρντάβσκι, Στάνκο, Ντομίνγκες, Σνάιντερ, Μορέιρα (85’ Παντελάκης), Μπρένερ (73’ Λώλης), Περέα.

Για ενημέρωση με όλες τις τελευταίες ειδήσεις και ειδικές ανακοινώσεις.