Friday, May 3, 2024

Latest Posts

Παναθηναϊκός – Εφές 70-69: Πρωτιά στο «Παύλος Γιαννακόπουλος»

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο 5ο τουρνουά μπάσκετ “Παύλος Γιαννακόπουλος” που φιλοξενήθηκε το Σαββατοκύριακο στο ΟΑΚΑ.

Στον τελικό ο Παναθηναϊκός με καλάθι του Σλούκα στα 11” πριν το φινάλε κέρδισε 70-69 την Εφές εν μέσω αποθέωσης.

Παναθηναϊκός – Εφές

Σε αντίθεση με την αναμέτρηση κόντρα στην Μπάγερν, ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε το παιχνίδι το ίδιο εντυπωσιακά και με την ίδια έκρηξη.

Παρόλα αυτά χάρη στην άμυνά του κατάφερε να έχει το πάνω χέρι στο ματς προσπαθώντας -κυρίως- να περάσει τη μπάλα μέσα στο «ζωγραφιστό» και να εκμεταλλευτεί τους Μήτογλου και Λεσόρ. Την ίδια ώρα η Εφές έβρισκε λύσεις με τα μακρινά σουτ (ευστοχώντας σε πέντε τρίποντα στην α’ περίοδο) με αποτέλεσμα να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο στο +3 (23-20) για τον Παναθηναϊκό.

Σε αντίθεση με το μεγαλύτερο μέρος της 2ης περιόδου, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ πιο επιθετικά στο 3ο δεκάλεπτο. Αν και δέχθηκε αρχικά σερί 4-0 από την Εφές με αποτέλεσμα το ματς να πάει στον πόντο (36-35 στο 21′) η συνέχεια ήταν διαφορετική. Λεσόρ, Γκάι και Μήτογλου έστειλαν τον δείκτη του σκορ για πρώτη φορά στο +14 (49-35) έχοντας πραγματοποιήσει 13-0 σερί έως το 25′.

Ήταν το σημείο όπου το «τριφύλλι» είχε βρει ρυθμό και μομέντουμ με αποτέλεσμα να ελέγξει πλήρως τον ρυθμό του αγώνα. Ο Γάλλος ήταν εκείνος που πήρε πολλές μπάλες με αποτέλεσμα να κερδίσει πολλά φάουλ από τους παίκτες της Εφές οι οποίοι… μάταια προσπαθούσαν να τον ανακόψουν. Η 3η περίοδος ωστόσο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό στο +9 (55-46).

Η Εφές ξεκίνησε και πάλι καλά στην περίοδο και άρχισε να βάζει δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Αν και πέντε σερί πόντοι του Σλούκα έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +9 (62-53) η τουρκική ομάδα μείωσε στην μία κατοχή (62-59 στο 34′) με 6-0 σερί δείχνοντας ότι δεν είναι διατεθειμένη να παρατήσει το παιχνίδι. Και αυτό φάνηκε στη συνέχεια καθώς στο 35′ έφερε το ματς στα ίσια (63-63) δίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στο ΟΑΚΑ.

Ο Κάιλ Γκάι με τρίποντο από τα οκτώ μέτρα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα (66-63) ενώ στη συνέχεια η Εφές μείωνε συνέχεια στον πόντο. Ο Μήτογλου αστόχησε σε τρίποντο στα 55” με το σκορ στο 68-67 ενώ ο Ελάιζα Μπράιαντ με 2/2 βολές στα 41” έφερε την Εφές μπροστά στο σκορ με 68-69 ύστερα από το… 8-9 της πρώτης περιόδου. O Σλούκας με ανάποδο λέι απ στα 11” έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον παναθηναϊκό με 70-69 ενώ κατάφεραν οι «πράσινοι» να βγάλουν και την τελευταία άμυνα για την τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 36-31, 55-46, 70-69.

Για ενημέρωση με όλες τις τελευταίες ειδήσεις και ειδικές ανακοινώσεις.