Thursday, April 25, 2024

Latest Posts

Ο Παναθηναϊκός έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού

Ανήμερα της γιορτής των ερωτευμένων και εν μέσω του κλοιού της «Μήδειας», το ελληνικό «El Clasicο», βρήκε μεγάλο νικητή με 2-1 τον Παναθηναϊκό, ο οποίος κέρασε τον «αιώνιο» αντίπαλο του Ολυμπιακό, το πικρό ποτήρι της ήττας.

Μια ήττα που ήταν η πρώτη φετινή για τους «ερυθρόλευκους» και μια νίκη που ανέβασε τον Παναθηναϊκό έστω και προσωρινά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας δυο βαθμούς πίσω από τον Άρη, δίνοντας του τεράστιο κίνητρο ενόψει της συνέχειας και τονώνοντας του το γόητρο.

Οι «πράσινοι» είναι φανερό πως από την αρχή της χρονιάς, έχουν βρει ταυτότητα σαν ομάδα, παραμένοντας για ένατο σερί ματς αήττητοι. Το «σπάσιμο» του αήττητου των πρωταθλητών ήταν απόρροια της τακτικής και του πλάνου που τήρησαν πιστά οι παίκτες του Λάσλο Μπόλονι καθ΄όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός ίσως και να πλήρωσε τις επιλογές του Μαρτίνς ο οποίος θα δεχτεί κριτική καθώς επέλεξε να κάνει διαχείριση ενόψει της αναμέτρησης της Πέμπτης με την Αιντχόφεν για το Europa League «χάνοντας» ένα ημίχρονο. Αντί του Ελ Αραμπί, στην κορυφή της επίθεσης, ο Πορτογάλος τεχνικός -που έχασε και ο ίδιος το αήττητο που είχε κόντρα στον Παναθηναϊκό- ξεκίνησε τον Χασάν, στο κέντρο της άμυνας αντί του Μπα τον Παπασταθόπουλο ενώ ο Τιάγκο Σίλβα πήρε θέση στα χαφ αντί του Εμβιλά ο οποίος έχασε αρκετές προπονήσεις λόγω τραυματισμού.

Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και πήραν το γρήγορο προβάδισμα με την σκαστή κεφαλιά του Μαουρίτσιο στο 6΄ μετά την εξαιρετική σέντρα του Σανκαρέ. Ένα λεπτό νωρίτερα, είχαν προειδοποιήσει με το πλασέ του Ενγκμπακοτό που πέρασε μόλις άουτ. Μετά το γκολ οι παίκτες του Μπόλονι έδωσαν χώρους στον αντίπαλο τους και με καλούς αμυντικούς προσανατολισμούς έκλεισαν τους διαδρόμους επιδιώκοντας να χτυπήσουν στην «κόντρα».

Η πρώτη και καλύτερη επίσκεψη του Ολυμπιακού στα αντίπαλα καρέ, στο πρώτο 45λεπτο, έγινε στο 19΄, με τον Βρουσάι να μην τελειώνει την πάσα που δέχτηκε από τον Μπουχαλάκη.

Η απόδοση του πρώτου ημιχρόνου θορύβησε τον Μαρτίνς ο οποίος αρχικά με την αλλαγή του Βαλμπουενά και εν συνεχεία με αυτές των Ελ Αραμπί και Μπα επεδίωξε να πιέσει περισσότερο. Στο 64΄με τον Χασάν και στο 70΄με τον Ελ Αραμπί οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν κοντά στην ισοφάριση αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πέτυχε το γκολ στο 73΄, όταν σε φάουλ του Χουάνκαρ, ο Βέλεθ έπιασε την κεφαλιά, ο Σα έκανε ασταθή επέμβαση και ο Σανκαρέ από κοντά έκανε το 2-0.

Στο 83΄ο Ολυμπιακός μείωσε σε 2-1 με κοντινή κεφαλιά του Ελ Αραμπί, ύστερα από φάση διαρκείας ενώ στο 89΄ο Διούδης έκανε εκπληκτική επέμβαση με το πόδι σε τετ α τετ με τον Μασούρα αποσοβώντας την ισοφάριση.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Μολό, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος (70΄Νιάς), Μαουρίτσιο, Σανκαρέ, Ενγκμπακοτό (77΄Αϊτόρ), Ιωαννίδης, Καμπετσής (66΄Καρλίτος)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ανδρούτσος, Παπασταθόπουλος (56΄Μπα), Σεμέδο, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Καμαρά (76΄Μασούρας), Σίλβα, Βρουσάι (46΄Βαλμπουενά), Φουρτούνης (56΄Ελ Αραμπί), Χασάν (77΄Κάιπερς).

Για ενημέρωση με όλες τις τελευταίες ειδήσεις και ειδικές ανακοινώσεις.