Thursday, May 2, 2024

Latest Posts

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1: «Άλωσε» το «Ολντ Τράφορντ» και πήγε στα προημιτελικά!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε ένα σπουδαίο διπλό (1-0) απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Λόντι στο 41′ με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στους «ροχιμπλάνκος» με τους «Κόκκινους Διάβολους» να έχουν την κατοχή αλλά να μην μπορούν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα.

Ο Ράνγκνικ με τις αλλαγές του περισσότερο αποσυντόνισε παρά βοήθησε την ομάδα του σε αντίθεση με τον Σιμεόνε που έστησε ιδανικά την Ατλέτικο και πήρε το 100% από όλους τους παίκτες του.

Χτύπησε στην αντεπίθεση η Ατλέτικο

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ανήκε στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Στο 13′ οι παίκτες του Ράνγκνικ αναπτύχθηκαν ωραία από τα δεξιά, ο Μπρούνο Φερνάντες βρήκε τον Ελάνγκα μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του Σουηδού χτύπησε στο κεφάλι του Όμπλακ και δεν κατέληξε στα δίχτυα της Ατλέτικο

Τρία λεπτά μετά ήταν η σειρά της ισπανικής ομάδας να απειλήσει, όταν ο Ντε Πολ έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής και υποχρέωσε τον Ντε Χέα σε μία σπουδαία απόκρουση.

Οι Κόκκινοι Διάβολοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, είχαν την κατοχή και στο 26′ απείλησαν ξανά με ένα σουτ του δραστήριου Ντιόγκο Ντάλοτ το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον Όμπλακ. Η Ατλέτικο προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις και στο 34′ μάλιστα κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ζοάο Φέλιξ όμως ο επόπτης σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ στον Γιορέντε ο οποίος και έκανε την ασίστ.

Τέσσερα λεπτά όμως πριν τη συμπλήρωση των πρώτων σαράντα πέντε οι «ροχιμπλάνκος» έφτασαν στο γκολ. Ντε Πολ και Ζοάο Φέλιξ συνεργάστηκαν έξω από την περιοχή, ο δεύτερος βρήκε με ωραίο τακουνάκι τον Γκριεζμάν ο οποίος σέντραρε στην περιοχή για τον Λόντι. Ο Βραζιλιάνος δεν δυσκολεύτηκε με κεφαλιά να νικήσει τον Ντε Χέα, με τους παίκτες της Γιουνάιτεντ να διαμαρτύρονται έντονα για φάουλ στην αρχή της φάσης στον Ελάνγκα.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να απαντήσει με ένα σουτ εκτός περιοχής του Μπρούνο Φερνάντες το οποίο όμως έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ομπλακ.

Ανούσια υπεροχή και αποκλεισμός για Γιουνάιτεντ

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν δυνατά και στην επανάληψη και μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα απείλησαν με ένα διαγώνιο σουτ του Ελάνγκα που πέρασε λίγο άουτ. Η Ατλέτικο μπορεί να μην είχε την μπάλα στα πόδια της αλλά αποφάσισε να πιέσει ψηλά και στο 52′ ο Ντε Πολ «ενόχλησε» τον Ντε Χέα με ένα σουτ το οποίο όμως ο Ισπανός μπλόκαρε.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε τον έλεγχο αλλά δυσκολευόταν να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Στο 59′ ο Νταλότ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Σάντσο έπιασε «γεμάτα» το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Όμπλακ.

Ο Ράνγκνικ αποφάσισε να προχωρήσει σε τριπλή αλλαγή στο 68′ βάζοντας Ράσφορντ,Μάτιτς, Πογκμπά και βγάζοντας Ελάνγκα, ΜακΤόμινεϊ και Μπρούνο με τον τελευταίο να φαίνεται απογοητευμένος από την αντικατάσταση του.

Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 77΄άγγιξαν την ισοφάριση. Ο Βαράν πήδηξε ψηλότερα από όλους μέσα στην περιοχή αλλά ο Όμπλακ με μία εκπληκτική απόκρουση έδιωξε την μπάλα και στη συνέχεια ο Ρονάλντο δεν μπόρεσε να ανησυχήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Ο Ντάλοτ με μία προσπάθεια στο 83′ απείλησε και πάλι για τους γηπεδούχους και ο Ράνγκνικ τα έπαιξε όλα για όλα βγάζοντας τον Μαγκουάιρ και περνώντας στο παιχνίδι τον Μάτα. Από εκεί και έπειτα όμως δεν άλλαξε τίποτα στο παιχνίδι και η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε μία δίκαιη πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Για ενημέρωση με όλες τις τελευταίες ειδήσεις και ειδικές ανακοινώσεις.