Friday, March 29, 2024

Latest Posts

«Κλώτσησε» την ευκαιρία

Το εμπόδιο του Πολωνού Χούμπερτ Χούρκατς αποδείχθηκε αξεπέραστο για τον Στέφανο Τσιτσιπά, με τον 24χρονο Πολωνό να επικρατεί 2-1 σετ με ανατροπή και να παίρνει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Μαϊάμι Όπεν.

Ο Έλληνας πρωταθλητής προηγήθηκε κατακτώντας εύκολα το πρώτο σετ με 6-2, αλλά στη συνέχεια η απόδοσή του έπεσε ανεξήγητα, με αποτέλεσμα ο αντίπαλός του να ισοφαρίσει κατακτώντας το δεύτερο σετ με 6-3 κι εν τέλει να φτάσει στη νίκη κερδίζοντας και το τρίτο, με 6-4.

Στα ημιτελικά της διοργάνωσης ο Χούρκατς θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Αντρέι Ρούμπλεφ και τον Σεμπ Κόρντα, που θα ξεκινήσει στις 02:00 τα ξημερώματα της Παρασκευής.

Καθοριστικό σημείο ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου σετ, όταν ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με μπρέικ 2-0 και 40-15 στο σερβίς του Χούρκατς, αλλά αντί να προηγηθεί 3-0 δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του και στο τέλος το πλήρωσε.

Ο Πολωνός μείωσε, ο Τσιτσιπάς αρχικά εκνευρίστηκε κι άρχισε τα λάθη, με αποτέλεσμα να γνωρίσει μια αναπάντεχη, σε σχέση με το ξεκίνημά του στον αγώνα, ήττα.

Για ενημέρωση με όλες τις τελευταίες ειδήσεις και ειδικές ανακοινώσεις.