Wednesday, May 8, 2024

Latest Posts

Γκολ από την Ευρώπη (βίντεο)

Τη δεύτερη φετινή της ήττα υπέστη στη Γερμανία η Μπάγερν. Στην Ισπανία, ο αγώνας της πρωτοπόρου Ατλέτικο Μαδρίτης με τη Μπιλμπάο αναβλήθηκε λόγω της κακοκαιρίας που πλήττει τη χώρα. Αντιθέτως η Σεβίλη πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Σοσιεδάδ με 3-2.
Με το που ξεκίνησε ο αγώνας στο Σάντσεθ Πιθχουάν, άρχισε να βρέχει… γκολ.

Η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ με τον ΕνΝεσίρι στο 4’ και αμέσως μετά ο Ντιέγκο Κάρλος πλάσαρε ιδανικά, αλλά στο τέρμα της δικής του ομάδας, ισοφαρίζοντας για λογαριασμό της Σοσιεδάδ. Πριν περάσουν δύο λεπτά ο ΕνΝεσίρι ξανά έδωσε νέο προβάδισμα στους γηπεδούχους. Αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Ισάκ στο 14′. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Γιουσέφ ΕνΝεσίρι πέτυχε χατ τρικ χαρίζοντας τη νίκη στη Σεβίλλη.

H Βιγιαρεάλ χρειάστηκε μόλις μισή ώρα αγώνα για να σαρώσει τη Θέλτα μέσα στο Μπαλαΐδος. Άνοιξε το σκορ με τον Μορένο στο 5ο λεπτό και στο 14’ μετά από λάθος του τερματοφύλακα των γηπεδούχων ο Γκόμεθ έκανε το 2-0. Πέντε λεπτά αργότερα ο Παρέχο με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 3-0 και στο 31’ ο Νίνιο διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για τα κίτρινα υποβρύχια.
Στη Γερμανία,

H Μπάγερν κέρδισε πέναλτι στο 20ο λεπτό του αγώνα της στο Μενχενγκλάντμπαχ, με το οποίο ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ. Έξι λεπτά αργότερα οι Βαυαροί φάνηκαν να καθαρίζουν όταν ο Γκορέτσκα με ωραίο σουτ έκανε το 2-0. Όμως πριν καν τελειώσει το ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με δύο τέρματα που πέτυχε ο Γιόνας Χόφμαν στο 36’ και στο 45’. Και λίγο μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Νοϊχάους ολοκλήρωσε την εντυπωσιακή ανατροπή για την Γκλάντμπαχ, που υποχρέωσε τους Βαυαρούς στη δεύτερη φετινή ήττα τους.

Η Λεβερκούζεν στραβοπάτησε στην έδρα της απέναντι στη Βέρντερ, η οποία πήρε κεφάλι στο σκορ στο 52’ με τον Τοπράκ. Η Μπάγερ ισοφάρισε στο 70’ με τον Σικ, αλλά έμεινε για Τρίτη διαδοχική αγωνιστική χωρίς νίκη.

Στην Ιταλία η Αταλάντα πήρε προβάδισμα στο σκορ απέναντι στην Μπενεβέντο με τον Ίλιτσιτς στο 30. Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Σάου, αλλά η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους. Με δύο γκολ στο 69’ και το 71’ από τους Τολόι και Ζαπάτα προηγήθηκαν με 3-1, ενώ στο 86’ ο Φρούτο σφράγισε με εμφατικό τρόπο την Τρίτη συνεχόμενη νίκη της Αταλάντα.

Για ενημέρωση με όλες τις τελευταίες ειδήσεις και ειδικές ανακοινώσεις.