Friday, March 29, 2024

Latest Posts

Ατρόμητος-ΠΑΟΚ 3-2: Τον έβγαλε νοκ-άουτ με επική ανατροπή

Ο Ατρόμητος… ξέρανε τον ΠΑΟΚ στο 90+2′ και με εκπληκτική ανατροπή πήρε τη νίκη με 3-2, πετώντας τον ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος.

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, ο Ατρόμητος ήταν «πολύ σκληρός για να πεθάνει» και με τρομερή ανατροπή στο 90+2′ πήρε τη νίκη επί του ΠΑΟΚ, ο οποίος είδε τις ελπίδες του για πρωτάθλημα να λιγοστεύουν, όντας πλέον δέκα πόντους μακριά από την κορυφή.

Ο Δικέφαλος μπήκε ιδιαίτερα ορεξάτος στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας με το… καλημέρα να δημιουργήσει ευκαιρίες ώστε να πάρει κεφάλι στο σκορ, με τις περισσότερες από αυτές να έχουν πρωταγωνιστή τον Κάρολ Σβιντέρσκι. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Πολωνός βρέθηκε μέσα στην περιοχή και προσπάθησε με τακουνάκι να αιφνιδιάσει τον Γιαννιώτη με τον Δικέφαλο να συνεχίζει την πίεση και τα επόμενα λεπτά, ενώ στο 14’ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία. Ένα λεπτό αργότερα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Κωτσόπουλου, με τον Χρήστο Τζόλη να αναλαμβάνει την εκτέλεση, αλλά να στέλνει άουτ τη μπάλα. Οι «ασπρόμαυροι» δεν πτοήθηκαν και στο 22ο λεπτό Σβιντέρσκι με κεφαλιά έκανε το 0-1 μετά από εξαιρετική κούρσα του Τζόλη και σέντρα από τα αριστερά. Ο Ατρόμητος απείλησε στο 29’ με κεφαλιά του Γούτα που πέρασε λίγο άουτ.

Στο 32ο λεπτό ο Ατρόμητος άλλαξε τερματοφύλακα, αφού ο Γιαννιώτης δεν μπορούσε να συνεχίσει, με τον Μανδά να περνάει στη θέση του. Ο 19χρονος πορτιέρο ήταν εξαιρετικός, κάνοντας τρομερή απόκρουση στο 40ο λεπτό σε κεφαλιά του Σβιντέρσκι.

Στα ίδια… στάνταρ συνέχισε και στο δεύτερο μέρος, κάνοντας φοβερή απόκρουση με το πόδι σε σουτ του Πολωνού φορ που βρέθηκε μπροστά του στο 54’, κρατώντας την ομάδα του στο παιχνίδι. Στο 60’ ο Κάναντι πέρασε τον Μουνίθ στη θέση του Νταβιώτη και ο Ατρόμητος πήρε τα ηνία, απειλώντας κατευθείαν με τον Ισπανό, ο οποίος στο 64’ πέτυχε ένα τρομερό γκολ μετά από λάθος του Γιαννούλη, με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε στις… αράχνες τη μπάλα για το 1-1. Ο Δικέφαλος έχασε τη συγκέντρωσή του, με τον Πάμπλο Γκαρσία να ρίχνει σταδιακά όλους τους καινούργιους παίκτες (Λάμπρου, Ουάρντα, Κρμέντσικ) θέλοντας να δώσει ενέργεια στη επίθεση.

Στο 82ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μπει και πάλι σε θέση οδηγού, με τον Νινούα που επίσης πέρασε αλλαγή να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Ουάρντα να στέλνει με κεφαλιά στα δίχτυα τη μπάλα. Όμως, η απάντηση ήταν άμεση για τους γηπεδούχους, καθώς τρία λεπτά μετά, ο Χριστοδουλόπουλος πέρασε τον Μιχαηλίδη, έδωσε στον Μάτις που έκανε μία… στραβοκλωτσιά με τη μπάλα να πηγαίνει για καλή του τύχη στον Χαρίση που έγραψε το 2-2 με σουτ.

Όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα μοιράζονταν το βαθμό της ισοπαλίας, όμως ο Νάτσος είχε άλλη άποψη, βγαίνοντας ταχύτητα στην αντεπίθεση και πλασάροντας τον Πασχαλάκη στο 90+2′, «τελειώνοντας» την υπόθεση ανατροπή και νίκη.

MVP: Ο Νάτσος έγινε ο… ήρωας του αγώνα, φεύγοντας ταχύτατα στην επίθεση στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και πετυχαίνοντας το buzzer bitter για την ομάδα του.

UP: Ο 19χρονος Χρήστος Μανδάς κλήθηκε να κάτσει κάτω από τα δοκάρια στο 32o λεπτό, κάνοντας ένα εκπληκτικό παιχνίδι, αφού απέτρεψε αρκετές φορές το διπλασιασμό των τερμάτων του ΠΑΟΚ, κάνοντας τεράστιες αποκρούσεις και κρατώντας την ομάδα του όρθια, η οποία τελικά κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει μεγάλη νίκη.

DOWN: Ο Δημήτρης Γιαννούλης δεν θυμίζει σε τίποτα τον παλιό του εαυτό στα τελευταία ματς, κάνοντας ένα εύκολο λάθος από το οποίο προήλθε το πρώτο γκολ του Ατρομήτου και ενώ μέχρι εκείνη την ώρα η ομάδα του κρατούσε τα ηνία του ματς. Στο ίδιο πλαίσιο και ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο οποίος ήταν άφαντος στη σημερινή αναμέτρηση.

Κίτρινες: Κωτσόπουλος 15′, Κυβρακίδης 74′, Νάτσος 90+ / Βιεϊρίνια 35′, Μιχαηλίδης 40′, Ζίβκοβιτς 52′, Λάμπρου 83′

Ατρόμητος: Γιαννιώτης (Μανδάς 32′), Γούτας, Γκαλβάο, Γκάλο, Σάλομον, Κιβρακίδης, Νταβιώτης (Μουνίθ 60′), Νάτσος, Χαρίσης, Μανούσος (Μάτιτς 75′), Κωτσόπουλος (Χριστοδουλόπουλος 75′).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Αουγκούστο, Σβαμπ (Ελ Καντουρί 71′), Μουργκ (Ουάρντα 71′), Ζίβκοβιτς (Νινούα 78′), Τζόλης (Λάμπρου 64′), Σφιντέρσκι (Κρμέτσικ 78′).

Πηγή:sportime.gr

Για ενημέρωση με όλες τις τελευταίες ειδήσεις και ειδικές ανακοινώσεις.